BEZPIECZEŃSTWO

Łuk jest bronią, nie zabawką. Prawda jest taka, że został stworzony do walki i polowania, czyli do zabijania ludzi i zwierząt. W wielu miejscach na świecie wciąż jest do tych celów skutecznie wykorzystywany. Łucznictwo jest więc sportem, mogącym stwarzać prawdziwe zagrożenie. Trzeba o tym stale pamiętać, zanim się weźmie łuk do ręki, nawet ten najsłabszy, wyglądający jak dziecinna zabawka.

Zasady bezpieczeństwa przy posługiwaniu się tą bronią są wspólne dla wszystkich rodzajów łucznictwa, od zawodów olimpijskich, przez festyny, turnieje aż do niedzielnego pykania  na własnym podwórku.

1. Strzela się tylko i wyłącznie do specjalnie przygotowanych celów, skutecznie wyłapujących strzały . IMAG0904

2. Łucznik musi mieć absolutną pewność, że w przestrzeni za celem nie przebywają ludzie i zwierzęta. Należy również brać pod uwagę bezpieczeństwo mienia, jak budynki  czy samochody. Strzała, nawet wypuszczona z dziecinnego łuku z łatwością przebija samochodową blachę, wybija szybę i niszczy elewację budynku.

3. Łuk podczas napinania musi być skierowany w stronę celu. Nie wolno kierować łuku  z założona strzałą w jakąkolwiek inną stronę. Kierowanie broni w stronę ludzi nie tylko dyskwalifikuje łucznika jako sportowca,  wykluczając go z łuczniczej społeczności, ale również jest czynem ściganym przez prawo.

4. Nie należy naciągać łuku pozbawionego strzały ani tym bardziej z niego strzelać. Taki ,,suchy strzał” może stanowić zagrożenie dla łucznika i otoczenia oraz  powoduje uszkodzenie łuku.

5. Jeśli strzela się w grupie,  strzelający muszą znajdować się w jednej linii, nazywanej linią strzelania. Ani łucznicy, ani obserwatorzy nie mogą przekraczać tej linii, aż do momentu zakończenia strzelania.

6. Wielkość celu i odległość strzelania należy tak dostosować do  umiejętności , aby za każdym razem trafiać. Niecelna strzała może nie tylko przelecieć poza cel, ale co gorsza, odbić się od niego / rykoszet /  i skierować w nieprzewidzianym  kierunku.

7. W przypadku, gdy kilku łuczników strzela jednocześnie z różnych dystansów, powinni znajdować się w jednej linii, natomiast cele należy rozmieścić w odpowiednich odległościach.

8. Ostrożność należy zachować obchodząc się ze strzałami. Nie wolno nimi wymachiwać ani kierować w stronę innych osób. Przy wyciąganiu strzał z celu przy tarczy nie powinna się znajdować więcej niż jedna osoba.

9. Łucznictwo to obcowanie z bronią, wymagające  koncentracji. Podczas strzelania, zarówno łucznicy, jak i obserwatorzy powinni zachowywać się spokojnie, nie hałasować i nie wykonywać gwałtownych ruchów.

Jedna myśl nt. „BEZPIECZEŃSTWO